Hea riigiportaali külastaja!

Hooldustööde tõttu võib laupäeval, 18. aprillil kella 12:00-18:00 esineda tõrkeid riigiportaali töös.
Vabandage võimalike ebamugavuste pärast!

Sulge

Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Osaühing

Osaühing on enimlevinud ettevõtlusvorm Eestis. Osaühingu eelisteks on:

 • lihtne ja kiire registreerimine;
 • suhteliselt madal nõutud osakapital (2500 eurot);
 • puudub osanike isiklik varaline vastutus osaühingu kohustuste eest.

Alates 01.01.2011 saab osaühingut asutada ilma osakapitali sissemakseta, juhul kui tulevane tegevusvaldkond kapitalimahutusi ei nõua. Niimoodi asutatud osaühingu osakapitali moodustavad nõuded osanike vastu, kes vastutavad tegemata sissemaksete ees kuni selle summa ulatuses, mida nad sissemaksena teha on lubanud.

Mida tuleb teha enne osaühingu asutamist? 

Enne asutamist leidke vastused peamistele küsimustele, mis määravad teie ettevõtte igapäevase tegevuse olulisemad reeglid.

 • Milline saab olema ettevõtte ärinimi?
 • Millisel tegevusalal alustate tööd?
 • Kes on osanikud ja kui suur on osanike osakapitali sissemakse?
 • Kus saab olema osaühingu tegevuskoht ja asukoha aadress?
 • Milline saab olema osaühingu juhtimine?

Ettevõtte asutamise eelsed toimingud

Milliseid dokumente vajate osaühingu asutamiseks?

Osaühingu asutamiseks vajate esmalt osanike isikuandmeid. Samuti peavad osanikud olema kokku leppinud ülal toodud punktides.

Kui registreerite ettevõtte elektrooniliselt e-äriregistris, saate kujundada seal oleva tüüppõhikirja alusel oma ettevõtte põhikirja.

Kui registreerite ettevõtte notari abil, valmistab notar teie jaoks ette osaühingu asutamise avalduse, asutamislepingu ning põhikirja. 

Kuidas uut osaühingut registreerida?

1. Osaühingu saate registreerida elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaalis.

Elektrooniliseks registreerimiseks vajate digitaalseks allkirjastamiseks tehnilisi vahendeid (ID-kaart ja ID-kaardilugeja).

Kui teie ettevõte vastab registreerimisel vähemalt järgnevatele nõudmistele, saate osaühingu registreerida kiiresti elektrooniliselt. Seda saate teha juhul kui:

 • osakapitali sissemakse on rahaline ja te tasute nii osakapitali kui riigilõivu elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaalis;
 • kõigil asutamisega seotud isikutel on Eestis registreeritud elukoht;
 • kõigil asutajatel, juhatuse liikmetel ja teistel kandega seotud isikutel on ID-kaart ning nad saavad anda digiallkirju.

Elektroonilise registreerimise detailne juhend

2. Osaühingu asutamine notari kaudu.

Selleks, et osaühingu loomine notari kaudu sujuks kiiresti, vaadake, milliseid dokumente ettevõtte asutamiseks vajate. Notaribüroodes on olemas ka osaühingu asutamiseks vajalike dokumentide näidised.

Notarite kontaktandmed

Kui suured on osaühingu asutamise kulud? 

Osaühingu asutamisel tuleb teil tasuda riigilõiv 145 eurot. Kui asutate osaühingu elektrooniliselt kiirmenetlusega, on riigilõiv 190 eurot. Riigilõiv on hiljem võimalik kanda loodud osaühingu asutamiskuludesse.

Kui kasutate osaühingu loomiseks notari abi, lisanduvad notari tasud. Täpne tasu suurus sõltub osakapitali suurusest ja asutajate arvust. Notaritasudele lisandub käibemaks.

Osaühingu sissemakse võib olla nii rahaline kui mitterahaline, viimasel juhul on osakapitali sissemakseks näiteks seadmed, arvutid või muu rahaliselt hinnatav vara. Kui osaühingu mitterahaline sissemakse ületab 50% kogu osakapitalist või on suurem kui 2500 eurot, peab sissemaksu väärtuse hindamist kontrollima audiitor. 

Alates 01.01.2011 saab osaühingut asutada ilma osakapitali sissemakseta, juhul kui tulevane tegevusvaldkond kapitalimahutusi ei nõua. Niimoodi asutatud osaühingu osakapitali moodustavad nõuded osanike vastu, kes vastutavad tegemata sissemaksete ees kuni selle summa ulatuses, mida nad sissemaksena teha on lubanud.

Kui kaua kulub aega osaühingu asutamisele? 

Elektroonilisel registreerimisel saate ettevõtte loodud kuni paari tunniga. Arvestage ajakuluks siiski üks tööpäev.  Osaühingu registreerimine notari kaudu võtab aega 2-3 päeva.

Mida tuleb teha pärast osaühingu registreerimist? 

Olenevalt ettevõtte tegevusalast ja suurusest tuleb võtta ette veel erinev hulk samme. Esmalt tuleb teil avada osaühingule pangakonto, kuhu kantakse ettevõtte osakapital, mille olite ettevõtte asutamisel kandnud kohtu deposiitkontole või panga e-stardikontole. Ilma ettevõtte äriregistrikoodita pangakontot avada ei ole võimalik.

Viimati muudetud 15. jaanuar 2015

Saada sõbrale

Sulge

*
*
*
*
Tühista

Kirjuta ja küsi

Sulge

Kui te ei leidnud oma küsimusele vastajat tabelist Mul on küsimus, siis kirjutage meie meeskonnale. Kasutajatugi töötab E-N 8.30-17.00, R 8.30-16.00 ja vastamise aeg on 7 tööpäeva.

*
*
*
*
Tühista