Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Juhiluba

Juhil peab mootorsõiduki juhtimiseks olema juhiluba, mis tõendab juhtimisõigust. Esmast juhiluba saab taotleda ka maanteeameti e-teeninduses ning samas saab end kohe registreerida ka B-kategooria liiklusteooria- ja sõidueksamile. 

Isikut tõendava dokumendi kaasaskandmisel ei ole Eesti piires Eestis väljastatud juhiloa kaasaskandmine kohustuslik.

Juhiluba ja juhtimisõigus antakse alaliselt Eestis elavale inimesele (sh välismaalasele), kes viibib vähemalt 185 päeva kalendriaastas Eestis ja on registreerinud oma elukoha rahvastikuregistris ja:

  • on omandanud mootorsõidukijuhi kvalifikatsiooni
  • ning kelle vanus ja terviseseisund vastavad kehtivatele nõuetele.

Mootorsõidukijuht peab läbima tervisekontrolli üldjuhul iga 10 aasta järel.

Iga 5 aasta järel peab tervisekontrolli läbima:

  • üle 65-aastane A-, B- ja BE-kategooria ning nende alamkategooriate mootorsõiduki juht.
  • üle 50-aastane C-, CE-, D- ja DE-kategooria ning nende alamkategooriate mootorsõiduki juht ning T-kategooria traktori- ja liikurmasina juht, B-kategooria takso juht, A- ja B-kategooria alarmsõidukite juht ning mootorsõidukijuhtide õpetaja.

Alates 1. aprillist 2015. a väljastavad tervisekontrolli tegijad vaid e-tervisetõendeid. E-tervisetõendi saamiseks tuleb eelnevalt täita enda kohta tervisedeklaratsiooni aadressil digilugu.ee ning seejärel pöörduda tervisekontrolli tegija poole. E-tervisetõendi väljastamisel jõuab see automaatselt liiklusregistrisse ning tervisetõendi esitamiseks ei pea teenindusbüroosse kohapeale minema. Tervisetõendi kehtivust saate kontrollida aadressil digilugu.ee.

Juhiloa vahetamine

Juhiloa vahetamiseks tuleb esitada taotlus ja tasuda riigilõiv. Juhiloa (ka rahvusvahelise juhiloa, esmase juhiloa või nende duplikaadi) saab kätte maanteeameti liiklusregistri büroodest.

Eesti kodanikel on võimalik juhiluba kätte saada välisesindustest ja aukonsulite käest. Selleks tuleb maanteeameti liiklusregistri büroos juhiloa taotlusele lisada avaldus juhiloa saatmiseks välisesindusse või aukonsulile. Selle eest tuleb tasuda täiendavalt 30 eurot. Välisesinduste ning Eesti aukonsulite kontaktandmed leiate kasulike linkide nimekirjast.

NB! Alates 01.01.2012 lisandub riigilõivule täiendav tasu 30 eurot välisesinduste või aukonsuli kaudu juhiloa väljastamiseks.

Juhiloa kehtivuse lõppemise meeldetuletuse saate oma e-postile, kui olete suunanud @eesti.ee e-posti aadressi. Juhiluba kehtib üldjuhul 10 aastat.

Juhiloa liik Kehtivus
Juhiluba 10 aastat
Esmane juhiluba Kuni 2 aastat
Piiratud juhtimisõigusega juhiluba (alates 16. eluaastast) Kehtib kuni juhiloa omaniku 18-aastaseks saamiseni
Ajutine juhiluba 2 kuud
C, C1, D, D1, CE, C1E, DE, D1E-alamkategooria mootorsõiduki juhiluba 5 aastat

Juhiloa väljastamine kiirtellimusena

Juhiluba on võimalik liiklusregistri teenindusbüroos taotleda kiirtellimusena. Kiirkorras tellitud juhiloa riigilõiv on soodsam, kui taotlete juhiluba seda maanteeameti e-teeninduses

Juhiloa taotluse saab vormistada ükskõik millises liiklusregistri büroos, kuid kiirkorras väljastatud juhiloa saab kätte järgmise tööpäeva pärastlõunaks ainult Tallinnas asuvast büroost (Mäepealse 19).

Välisriigis väljastatud juhiluba

Eestis kehtivad välismaal väljastatud juhiload rahvusvaheliste kokkulepete järgi. Kui inimeselt on juhtimisõigus koduriigis ära võetud, siis ei tohi autot juhtida ka välismaal. 

Ava lisainfo

  Eestis kehtivad juhiload
Ava Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis ja Šveitsi Konföderatsioonis väljaantud juhiluba
Ava 1949. aasta Genfi ja 1968. aasta Viini teeliikluse konventsiooni osalisriigis väljastatud juhiluba koos rahvusvahelise juhiloaga
Ava Eestiga vastastikuse juhilubade tunnustamise rahvusvahelise lepingu sõlminud välisriigi juhiluba, mis kehtib vaid tingimusel, et isiku juhtimisõigust ei ole juhiloa väljastanud riigis peatatud, ära võetud või kehtetuks tunnistatud

Välisriigis väljastatud juhiloa vahetamisel loovutatakse vahetatav juhiluba Maanteeametile.

Teksti koostanud Maanteeamet
Viimati muudetud 5. jaanuar 2016

Saada sõbrale

Sulge

*
*
*
*
Tühista

Kirjuta ja küsi

Sulge

Kui te ei leidnud oma küsimusele vastajat tabelist Mul on küsimus, siis kirjutage meie meeskonnale. Kasutajatugi töötab E-N 8.30-17.00, R 8.30-16.00 ja vastamise aeg on 7 tööpäeva.

*
*
*
*
Tühista