Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Pensionilisad

Pensionilisa on õigus saada järgmistel inimestel:

Pensionilisa saaja Pensionilisa suurus
Vabadussõjast osavõtnu lesk 100% rahvapensioni määrast
Tuumakatastroofi, tuumakatsetuse, samuti aatomielektrijaama avarii tagajärjel vähemalt 40% töövõime kaotusega püsivalt töövõimetuks tunnistatud inimene 10% rahvapensioni määrast
II maailmasõjast osavõtnu ja Omakaitse liige 10% rahvapensioni määrast
Kinnipidamiskohas või asumisel viibinud represseeritud (töövõimetuspensioni saav) inimene, sõjavangis või II maailmasõja ajal koonduslaagris või getos viibinud töövõimetuspensioni saav inimene 20% rahvapensioni määrast

Rahvapensioni määr on 167,40 eurot.

Isikule, kellel on õigus mitmele pensionilisale, määratakse üks pensionilisa tema valikul.  

Pensionilisa lapse kasvatamise eest, nn vanemapension

Alates 1. jaanuarist 2013 arvutatakse vanaduspensionile, töövõimetuspensionile ja toitjakaotuspensionile juurde täiendav pensionilisa lapse kasvatamise eest.

Pensionilisa saaja Pensionilisa suurus
Üks vanem, vanema abikaasa, eeskostja või peres hooldaja saab pensionilisa iga lapse kohta, kes on sündinud ajavahemikus 31.12.1980 kuni 31.12.2012 ning keda on pensionilisa taotleja kasvatanud vähemalt 8 aastat. 2 pensioni aastahinde suuruses
Üks vanem, vanema abikaasa, eeskostja või peres hooldaja, kes ise on sündinud enne 01.01.1983 (ja pole kohustatud isik kogumispensionide seaduse tähenduses) saab pensionilisa iga lapse kohta, kes sündis 01.01.2013 või hiljem ning keda on pensionilisa taotleja kasvatanud vähemalt 8 aastat. 3 pensioni aastahinde suuruses
Alates 01.01.2018 saab üks vanem, vanema abikaasa, eeskostja või peres hooldaja pensionilisa iga lapse kohta, kes on sündinud enne 01.01.2013 ning keda on pensionilisa taotleja kasvatanud vähemalt 8 aastat.
1 pensioni aastahinde suuruses

NB! Pensioni aastahinne on 1 pensioniõigusliku staaži aasta ja 1 kindlustusosaku rahaline väärtus, mille kinnitab valitsus.

Kui sama lapse kohta on õigus taotleda pensionilisa mitmel inimesel, lepitakse kokku, kes seda õigust kasutab. Kokku lepitakse kirjaliku nõusolekuga, millega üks inimene loobub pensionilisast.

Erisus pensionilisa maksmisel

Inimesele, kes saab seisuga 1. jaanuar 2018 pensioni ja kelle pensioniõigusliku staaži hulka on juba arvatud lapse kasvatamise aeg, makstakse pensionilisa ühe aastahinde väärtuses ilma kokkuleppeta.

Pensionilisa taotlemine

Lapse kasvatamise eest pensionilisa saamiseks täitke pensionilisa taotlus ja saatke see sotsiaalkindlustusametile. Teiste pensionilisade saamiseks eraldi vormi ei ole, avalduse võib kirjutada vabas vormis.

Avalduse võite:

Tallinna linna makstavat pensionilisa saavad taotleda tallinlastest vanadus- või töövõimetuspensionärid ning täisealised (alates 18. eluaastast) rahva- või toitjakaotuspensioni saajad. Selleks tuleb täita avaldus Tallinna universaaltoetuste taotlemise iseteeninduskeskkonnas.

Teksti koostanud sotsiaalkindlustusamet
Viimati muudetud 27. detsember 2016

Saada sõbrale

Sulge

*
*
*
*
Tühista

Kirjuta ja küsi

Sulge

Kui te ei leidnud oma küsimusele vastajat tabelist Mul on küsimus, siis kirjutage meie meeskonnale. Kasutajatugi töötab E-N 8.30-17.00, R 8.30-16.00 ja vastamise aeg on 7 tööpäeva.

*
*
*
*
Tühista