Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Vanemahüvitise, peretoetuste ja kohustusliku kogumispensioni täiendavate sissemaksete taotlemine

Saate esitada taotluse vanemahüvitise ja peretoetuste saamiseks. Samuti taotleda täiendavate sissemaksete tegemist kohustuslikku kogumispensionisse. Toetustest, hüvitistest või kohustusliku pensionifondi täiendavatest sissemaksetest loobumiseks saate esitada loobumise taotluse. 

Vanemahüvitist võib kuni lapse 70 päeva vanuseks saamiseni saada ainult ema, hiljem on eelisõigus vanemahüvitisele sellel vanemal, kes on lapsehoolduspuhkusel. Kui lapse isa soovib hakata saama vanemahüvitist kohe pärast lapse 70-päevaseks saamist, peab ta taotlema vanemahüvitist esimesena. Vanemahüvitise saaja vahetamiseks tuleb uuel taotlejal esitada avaldus ja seni hüvitist saanud lapsevanem peab sellele andma oma nõusoleku. Nõusoleku saab anda siinsamas teenuses (lehe allääres on selleks eraldi link).

Vanemahüvitise maksmisel arvestatakse tulumaksu esimeselt eurolt. Kui soovite tulumaksuvabastust kasutada vanemahüvitiselt, esitage vastav avaldus pärast otsuse saamist elektrooniliselt riigiportaalis eesti.ee, kasutades teenust „Tulumaksuvabastuse taotlemine“. Sama teenust kasutades saate soovitud tulumaksuvabastuse summat muuta või maksuvabastusest loobuda.

Peretoetuste hulka kuuluvad ühekordsed toetused nagu sünnitoetus ja lapsendamistoetus. Igakuiselt makstavad peretoetused on lapsetoetus; üksikvanema lapse toetus; lapsehooldustasu, mida ei maksta sel perioodil, kui makstakse vanemahüvitist; eestkostetava või hooldatava lapse toetus, ajateenija või asendusteenistuja lapse toetus, lasterikka pere toetus.

Vanemahüvitist ja peretoetusi makstakse iga kuu 8. kuupäeval. Kui pangaülekande päev satub riigipühale või muule puhkepäevale, loetakse maksepäevaks puhkepäevale eelnev tööpäev.

Täiendavate sissemaksete saamiseks kohustuslikku kogumispensionisse (nn teise sambasse) tuleb ühel vanemal esitada taotlus. Lapse teine vanem peab andma kinnituse, et on perehüvitiste taotlema hakkamisest teadlik.

info@sotsiaalkindlustusamet.ee või sotsiaalkindlustusameti infotelefon 16106 (ainult Eestist) või +372 612 1360 tööpäeviti kella 9.00–17.00. Iga kuu viimasel reedel kella 9.00–13.00.

Teksti koostanud sotsiaalkindlustusamet

Teenuse kasutamiseks tuleb siseneda riigiportaali eesti.ee! Sisene

Viimati muudetud 13. november 2018

Saada sõbrale

Sulge

*
*
*
*
Tühista

Kirjuta ja küsi

Sulge

Kui te ei leidnud oma küsimusele vastajat tabelist Mul on küsimus, siis kirjutage meie meeskonnale. Kasutajatugi töötab E-N 8.30-17.00, R 8.30-16.00 ja vastamise aeg on 7 tööpäeva.

*
*
*
*
Tühista