Liigu järgmisele sisuosale

Liigu järgmisele sisuosale

Tõendi A1 (E101) taotlemine endale

Kui Eestis elav inimene töötab samaaegselt mitmes Euroopa Liidu liikmesriigis (sh ELi majanduspiirkonna riigid ja Šveits), peab talle olema väljastatud tõend A1 (endine E101).

Tõendiga A1 kinnitatakse, et töötaja eest makstakse sotsiaalmaksu just selles riigis, kus on väljastatud tõend A1. Sotsiaalkindlustus kehtib ja seega ka sotsiaalmakseid tuleb maksta vaid ühes riigis korraga. Tõendiga A1 saab töötaja oma teistele töökohariikidele tõestada, et seal sotsiaalkindlustusmaksete maksmise kohustust ei ole ja kõik tööandjad maksavad sotsiaalmakseid riiki, kus on väljastatud tõend A1.

Tõendi väljastab alati inimese elukohariik. Kui te ainult töötate Eestis ja siin ei ela, tuleb teil tõendit A1 taotleda oma elukohariigi sotsiaalkindlustusasutusest.

Tõendit A1 võite taotleda endale ise, aga seda saab teie eest teha ka tööandja. Töötajatele endile ja tööandjatele on tõendi taotlemiseks erinevad teenused.

Alates 18. märtsist 2019 kehtivad A1 tõendid ilma allkirja ja pitsatita ning sotsiaalkindlustusamet paberil tõendeid postiga ei väljasta. Teile väljastatud A1 tõendeid saate vaadata ja välja printida teenuses Minu esitatud tõendi A1 (E101) taotlused ja tõendid.

Lisainformatsiooni sotsiaalkindlustuseeskirjade ja õiguste kohta Euroopa Liidus leiate Euroopa Komisjoni kodulehelt.

info@sotsiaalkindlustusamet.ee või sotsiaalkindlustusameti infotelefon 612 1360 tööpäeviti 9–17. Iga kuu viimasel reedel 9–13.

 

Teksti koostanud sotsiaalkindlustusamet

Teenuse kasutamiseks tuleb siseneda riigiportaali eesti.ee! Sisene

Viimati muudetud 15. märts 2019